0
0
Bu ürünü kaydedin

Genç Werther’in Acıları (Hasan Âli Yücel Klasikleri) – Karton Kapak

0 5 üzerinden

Fiyat geçmişi

Ürün açıklaması

Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832): Alman edebiyatının dünyaca ünlü, en önemli yazarlarındandır. Hukuk eğitimi alan ve resim sanatına da ilgi duyan Goethe, doğa bilimleriyle de uğraşmış, araştırmalar yapmış, yazılar yazmıştır. Dünya görüşünü ve sanat anlayışını aktardığı Şiir ve Hakikat en dikkati çekici eserlerinden biridir. Ayrıca Roma Ağıtları; Faust ve pek çok eseri yayımlandığı dönemde büyük ilgi görmüş, yazarın yüzyıllar süren edebi ününü pekiştirmiştir. 1774 yılında yazdığı Genç Werther’in Acıları daha önce şiirleri ve oyunları yayımlanan Goethe’nin ilk romanıdır. Eser büyük bir ilgiyle karşılanmış ve 25 yaşındaki yazara kısa sürede bütün Avrupa’da ün kazandırmıştır.

Mahmure Kahraman (1956): Trabzon Lisesi’ni bitirdikten sonra Münih’te Goethe Enstitüsü’nde Almanca eğitimi aldı. 1979 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans, Ege Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nde okutman olarak çalıştı. 2008 yılında emekli oldu. 1996 yılında başladığı çeviri faaliyetini halen sürdürmektedir.

Kitaptan,

Zavallı Werther’in hikâyesi ile ilgili bulabildiğim her şeyi büyük bir titizlikle topladım ve burada size sunuyorum, bu nedenle bana müteşekkir kalacağınızı biliyorum. Onun ruhuna ve kişiliğine hayranlık ve sevgi duymaktan, yazgısına gözyaşı dökmekten kendinizi alamayacaksınız. Ey güzel insan, sen de onun gibi bir tutkunun esiriysen, onun acıları sana avuntu olsun, eğer yazgından veya kendi hatandan dolayı bir arkadaş bulamıyorsan, bu küçük kitap dostun olsun.

4 Mayıs 1771

Oradan ayrıldığım için öyle mutluyum ki! Değerli dostum insanın kalbini anlamak olanaksız birşey! O kadar sevdiğim, o kadar bağlı olduğum senden uzaklaşıyorum ve bundan mutluluk duyuyorum! Biliyorum, sen bu duygumu hoş göreceksin. Diğer ilişkilerim yazgı tarafından özellikle seçilmiş gibi değil miydi, sırf benim gibi bir yürek kaygı duysun diye? Zavallı Leonore! Ancak ben masumdum. Kız kardeşinin geçit vermez cazibesi beni hoş bir şekilde oyalarken, o zavallı yürekte oluşan sevgi için bir şey yapabilir miydim? …

Değerlendirmeler (0)

Bu ürün hakkında henüz değerlendirme yapılmadı. İlk yapan siz olun!

Aynı kategoriden

İlgili ürünler